ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی روسیه ( شرایط و مدارک آپدیت 2022 ) | لاله گشت پارسه | 02146138148

روسیه علاوه بر اینکه یکی از ابرقدرت‌‌های جهان محسوب می‌شود، در زمینه علمی نیز پیشرفت چشمگیری داشته و دانشگاه‌های این کشور در زمینه‌های علوم پایه، فنی و مهندسی، هوا فضا، هنر و خصوصا نانوبیوتکنولوژی در زمره بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. در این رابطه، در رنکینگ جهانی سال ۲۰۱۵ که در دوازدهم مارس توسط آموزش عالی تایمز منتشر شد، دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ روسیه برای اولین بار در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت.

ویزای تحصیلی روسیهتحصيلات‌ پيش‌ از دانشگاه‌

دوره آموزش ابتدايی در كشور روسيه ۹ سال به طول می‌انجامد. دانش‌آموزان سپس می‌توانند در دبيرستان‌های متوسطه به مدت دو سال تحصيلات خود را ادامه دهند و ديپلم دبيرستان دريافت نمايند يا در مدارس حرفه‌ای يا مؤسسات آموزشی غير دانشگاهی به مدت چهار سال ادامه تحصيل داده و ديپلم دريافت کنند. دانش‌آموختگان دبيرستان‌های متوسطه مجاز به ادامه تحصيل در مؤسسات آموزش عالی هستند.

تحصيلات‌ دانشگاهی

آموزش عالی در كشور روسيه توسط مؤسسات آموزش عالی دولتی و غير دولتی ارائه می‌شود. آموزش عالی در كشور روسيه تحت نظارت وزارت آموزش و علوم است. اداره نظارت فدرال در آموزش و علوم مسئول تضمين كيفيت در آموزش محسوب می‌شود. در كشور روسيه سه سطح آموزش عالی وجود دارد:

  • آموزش عالی ناتمام؛
  • دوره كارشناسی؛
  • تحصيلات تكميلی شامل دوره كارشناسی ارشد و ديپلم تخصصی.

همچنين، دوره‌های تحصيلات تكميلی در كشور روسيه به طور سنتی شامل دو سطح از دوره‌های دكتری است؛ دوره نامزد علوم سطح اول (معادل دوره Ph.D) و دوره دكترای علوم سطح دوم (بالاترين درجه علمی كشور).

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

تحصیل در روسیه عمدتا به زبان روسی است، اما تحصیل در برخی از رشته‌ها از جمله پزشکی به زبان انگلیسی هم میسر است.

میانگین هزینه تحصیل در روسیه

اگرچه شهریه دانشگاه‌های روسیه نسبت به سایر کشورهای توسعه‌یافته پایین‌تر است، ولی با توجه به رشته و مقطع تحصیلی شهریه دانشگاهی متفاوت است. در دوره کارشناسی میانگین شهریه سالانه از ۱۲۰۰ دلار تا ۶۶۰۰ دلار، در دوره کارشناسی ارشد بین ۱۴۰۰ تا ۷۸۰۰ دلار و در دوره دکتری بین ۱۲۴۰ تا ۴۳۰۰ دلار متغیر است.

ویزای تحصیلی روسیهمیانگین هزینه زندگی در روسیه

اغلب دانشگاه‌های برتر روسیه در سه شهر مسکو، سن پترزبورگ و تومسک قرار دارند و در این رابطه، هزینه زندگی در دو شهر مسکو و سن پترزبورگ بالاتر از سایر شهرها است. البته هزینه زندگی فارغ از شهر یا کشور رابطه مستقیمی با سبک زندگی فرد دارد. برای مثال، هر دانشجو به طور متوسط باید ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلاراز بابت اجاره مسکن، ۱۵۰ دلار از بابت تسهیلاتی مانند آب و… ۱۶۰ تا ۳۲۰ دلار از بابت تهیه خواروبار و رستوران پرداخت کند. البته هزینه‌های جانبی دیگری مانند حمل و نقل، اینترنت، پوشاک و… را نیز باید به این فهرست اضافه کرد.

محدودیت سنی برای تحصیل در روسیه

از آن‌جا که مبنای آموزش عالی در روسیه بر این است که هر کس در هر سنی از حق آموزش عالی برخوردار است، سقف سنی برای ورود به دانشگاه‌های روسیه وجود ندارد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های روسیه

اغلب بورسیه های تحصیلی روسیه توسط دانشگاه‌های این کشور و برای مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شوند.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در روسیه

پیش از ورود دانشجو به روسیه مرکز آموزشی روسی کارت بیمه سلامت را تنظیم می‌کند. کارت بیمه سلامت در سراسر روسیه اعتبار دارد. طی سه روز پس از ورود به روسیه دانشجو کارت اصلی را دریافت می‌کند. این کارت تضمین می‌کند که در صورت بیماری دانشجو کمک پزشکی و درمانی را به صورت کامل دریافت می‌کند.

کار و ویزای دانشجویی در روسیه

کلیه دانشجویان خارجی به جز دانشجویان تبعه یکی از کشورهای مستقل مشترک المنافع باید از سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور محل زندگی خود ویزای تحصیلی دریافت کنند. ویزای تحصیلی روسیه به این صورت است که در ابتدا یک ویزای دانشجویی برای مدت سه ماه صادر می‌شود.

پس از این دوره، دانشجو باید به بخش محلی اداره امور مربوط به مهاجرت برای صدور ویزا درخواست دهد. FMS یک ویزای یک ساله را امضا و تائید می‌کند و به دانشجو اجازه می‌دهد تا در مدت اعتبار ویزای خود به روسیه سفر کند. پس از اتمام اعتبار ویزا، دانشجو باید برای یک برنامه طولانی مدت یک ساله درخواست دهد و این ویزا با توجه به مدت تحصیل در این کشور تمدید می‌شود.

ویزای تحصیلی روسیهشرایط کار دانشجویی

قولنین مهاجرتی کشور روسیه به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد تا ضمن تحصیل خود مشغول به کار شوند. دانشجویان خارجی که در دانشگاه‌های معتبر روسی تحصیل می‌کنند و با ویزای تحصیلی وارد کشور روسیه شده‌اند شرایط کار قانونی ضمن تحصیل را دارند. نکته قابل توجه در این رابطه این است که دانشجو می‌تواند در داخل یا خارج از دانشگاه مشغول به کار شود با این تفاوت که برای کار کردن در دانشگاه محل تحصیل خود مستلزم دریافت اجازه کار از اداره مهاجرت کشور روسیه نیستند. دانشجویان خارجی جویای کار که می‌خواهند خارج از دانشگاه مشغول به کار شوند، نیاز به دریافت اجازه کار دارند.

 

برای ویزای تحصیلی روسیه ( شرایط و مدارک آپدیت 2022 ) می توانید

از کمک و تجربه های آژانس لاله گشت پارسه بهره مند شوید

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید

راه های ارتباطی با ما :

تلگرام شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

اینستاگرام شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

تماس با شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

تماس با لاله گشت پارسه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.