ویزای تحصیلی ایرلند

ویزای تحصیلی ایرلند ( شرایط و مدارک آپدیت 2022 ) | لاله گشت پارسه | 02146138148

جمهوری ایرلند یکی از کشورهای اروپایی است که در شمال‌غرب قاره سبز قرار دارد. دوبلین پایتخت این کشور محسوب می‌شود و پنج ششم از مساحت جزیره ایرلند (سومین جزیره بزرگ اروپا و بیستمین جزیره بزرگ جهان) را در اختیار دارد.

علاوه بر آب و هوای بی‌نظیر، جاذبه‌های طبیعی و مردم مهمان‌نواز و شوخ طبع، سه شهر دانشجویی ایرلند شامل دوبلین، گالوی و کورک میزبان دانشجویان فراوانی از هر گوشه جهان هستند.

این کشور سالانه بیش از ۸۷۰ میلیون یورو صرف تحقیق و پژوهش در مقاطع تحصیلات تکمیلی و اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی می‌کند. همچنین، کشور ایرلند ۹ دانشگاه برتر و ۱۵ دانشگاه فنی دارد که میزبان بیش از ۳۵,۰۰۰ دانشجوی خارجی علاقه‌مند به تحصیل در خارج از ۱۶۱ کشور دنیا است.

ویزای تحصیلی ایرلندتحصيلات‌ پيش دانشگاهی

‌ تحصيلات‌ ابتدايی از پنج سالگی شروع‌ می‌شود و ۶ سال‌ ادامه‌ خواهد داشت. تحصيلات‌ دبيرستانی چهار سال‌ است. برای ورود به‌ دانشگاه‌ گذراندن‌ دوره‌ (Leaving Certificate (LC به‌ مدت‌ دو سال‌ لازم‌ است‌ كه‌ نمرات‌ در اين‌ دوره‌ ملاک ورود به‌ دانشگاه‌ها است.

تحصيلات دانشگاهی

‌تمامی مدارس‌ و دانشگاه‌های ايرلند تحت‌ پوشش‌ وزارت‌ آموزش قرار دارند. قوانين‌ كلی بايد رعايت‌ شود، اما دانشگاه‌ها در بسياری از زمينه‌ها مستقل‌ هستند.

دوره‌های تحصیلی

  • ‌‌تحصيلات‌ دانشگاهی برای اخذ مدرک Bachelor معمولاً‌ سه تا چهار سال‌ تحصيلی طول‌ می‌كشد.
  • دوره‌ Master بر اساس‌ رشته‌های گوناگون‌ از یک تا دو سال‌ تحصيلی به‌ طول‌ می‌انجامد و مانند كشور انگلستان‌ بر مبنای درس‌ و پژوهش‌ (By Course) يا پژوهش (‌By Reserch) است.
  • ‌دوره‌ دكتری (Ph.D) سه‌ سال‌ تحصيل‌ بوده‌ و تنها بر اساس‌ پژوهش‌ بنا شده‌ است.

نحوه‌ ارزشيابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های ایرلند

كليه‌ دوره‌ها و مدارک دانشگاهی در ايرلند مشابه‌ انگلستان‌ است، از اين‌ رو ارزشيابی مدارک اخذ شده‌ از دانشگاه‌های ممتاز ايرلند نيز مانند نحوه‌ ارزشيابی مدارک تحصيلی انگلستان‌ است.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

زبان رسمی در این کشور زبان ایرلندی و انگلیسی است، ولی در مجموع، ایرلند کشوری انگلیسی زبان محسوب می‌شود و زبان تدریس دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نیز انگلیسی است. داشتن مدرک زبان IELTS یا TOEFL یکی از شروط پذیرش در دانشگاه‌های ایرلند است.

شهریه دانشگاه‌های ایرلند

هزینه تحصیل در ایرلند برای مقاطع کارشناسی برای دانشجویان ایرلندی و عضو اتحادیه اروپا معمولا رایگان است، ولی  دانشجویان باید سالانه ۲۵۰۰ یورو بابت خدمات دانشجویی همچون ورودی امتحانات پرداخت کنند. شهریه دانشگاهی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا سالانه بین ۹,۰۰۰ تا ۴۵,۰۰۰ یورو برای مقطع کارشناسی و ۹,۱۵۰ تا ۳۷,۰۰۰ یورو برای مقطع‌‌های کارشناسی ارشد و دکتری است.

ویزای تحصیلی ایرلندهزینه زندگی در در ایرلند

هزینه زندگی دانشجویی در کشورهای مختلف بسته به شرایط متفاوتی مانند ملیت، وضعیت مهاجرت یا اقامت، رشته و مقطع تحصیلی، سبک زندگی و… متفاوت است؛ ولی ایرلند کشوری است که می‌توان از سبک زندگی معتدل آن لذت برد. هزینه زندگی در این کشور قدری پایین‌تر از میانگین کشورهای اروپایی است. کل هزینه زندگی یک دانشجوی خارجی در این کشور بین ۶۰۰ تا ۸۷۳ یورو در ماه است.

بورسیه دانشگاه‌‌های ایرلند

دانشجویان خارجی پس از دریافت پذیرش و ورود به ایرلند می‌تواننند به روش‌های مختلفی برای دریافت بورسیه اقدام کنند؛

۱) Gooverseas سازمانی دولتی است که سالانه بورسیه‌های مختلفی را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است:

  • ۱۵ بورسیه کارشناسی: ۶,۰۰۰ یورو به ازای هر دانشجو
  • ۱۱ بورسیه تحصیلات تکمیلی: ۱۰,۰۰۰ یورو به ازای هر دانشجو

۲) پشتیانی عمومی دانشجویی ایرلند (SUSI) بورسیه تحصیلی برای پوشش هزینه‌های یک دانشجو مقطع تحصیلات تکمیلی برای ۹ ماه، معادل یک سال تحصیلی

۳) بورسیه تحصیلات تکمیلی توسط سازمان‌های گوناگون بین‌المللی

شرایط سنی تحصیل در ایرلند

داشتن سن مجاز یکی از شرایط لازم برای دانشجویانی است که قصد درخواست بورسیه را دارند. به عبارت دیگر، برای تحصیل در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد نباید بین دوره تحصیل و زمان درخواست فاصله زیادی وجود داشته باشد؛ ولی برای دوره دکتری با توجه به انجام پروژه‌های علمی و تحقیقاتی توسط دانشجویان به منظور افزایش رتبه علمی ، محدودیت‌ سنی کمتر اعمال می‌شود.‌

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در ایرلند

داشتن بیمه درمانی به هنگام تحصیل در ایرلند برای دانشجو الزامی است و هزینه‌های آن بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو در سال متغیر است.

تعطیلات پایان سال تحصیلی دانشگاه‌های ایرلند

دانشجویان شاغل به تحصیل در ایرلند از دو و نیم ماه تعطیلات تابستانی و ۲ تا ۳ هفته تعطیلات کریسمس، عید پاک و سال نو تحصیلی برخوردار هستتند.

ویزای تحصیلی ایرلندویزا و کار دانشجویی در ایرلند

دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایرلند شده‌اند، برای دریافت ویزا باید به سایت سفارت ایرلند در آنکارا مراجعه کرده و فرم آنلاین درخواست ویزا را تکمیل کنند. نکته قابل توجه اینکه ویزای تحصیلی ایرلند به دو نوع ویزای تحصیلی نوع C (ویزای سه ماهه برای شرکت در دوره‌های زبان انگلیسی) و ویزای تحصیلی نوع D (تحصیل در دانشگاه) تقسیم می‌شود. سپس نسخه چاپی فرم مذکور را تهیه و امضا کرده و به همراه سایر مدارک مانند گذرنامه، عکس، هزینه ویزا، نامه معتبر پذیرش و… را به سفارت ایرلند در آنکارا یا کنسول افتخاری ایرلند در تهران تحویل دهند.

پس از ورود به خاک ایرلند، دانشجویان خارجی (که برای مدت بیش از سه ماه قصد اقامت و تحصیل در ایرلند را دارند) باید در اداره مهاجرت شهری که در آن زندگی می‌کنند، مراجعه و ثبت‌نام کنند. گذرنامه آن‌ها مطابق با شرایط و دوره زمانی مجاز برای تحصیل تایید می‌شود.

شرایط کار دانشجویی

چنانچه دانشجو در دوره مقدماتی برنامه‌های واجد شرایط (ILEP) شرکت کند، به هنگام ثبت‌»ام در اداره مهاجرت هر محل سکونت، مهر شماره دو تایید در گذرنامه وی ثبت می‌شود که به منزله اجازه کار در حین تحصیل است. به این ترتیب که دانشجو مجاز است تا ۲۰ ساعت کار نیمه‌وقت در هر هفته یا تا سقف ۴۰ ساعت در هفته در دوره تعطیلات دانشگاه (از ژوئن تا سپتامبر و از ۱۵ دسامبر تا ۱۵ ژانویه) کار کند. مجوز کار دانشجویی تا پایان ویزا دارای اعتبار است.

 

برای ویزای تحصیلی ایرلند ( شرایط و مدارک آپدیت 2022 ) می توانید

از کمک و تجربه های آژانس لاله گشت پارسه بهره مند شوید

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید

راه های ارتباطی با ما :

تلگرام شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

اینستاگرام شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

تماس با شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

تماس با لاله گشت پارسه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.