ویزای تحصیلی اتریش

ویزای تحصیلی اتریش ( شرایط و مدارک آپدیت 2022 ) | لاله گشت پارسه | 02146138148

افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در اتریش هستند، ۶ ماه قبل از ورود به این کشوز نیاز به درخواست ویزای اتریش در کنسولگری یا سفارت اتریش دارند.

ویزای نوع C اتریش: به شما این امکان را می دهد که حداکثر ۹۰ روز در اتریش و سایر کشورهای شینگن اقامت داشته باشید. این ویزا برای شهروندان اتحادیه اروپا ضروری نیست.

ویزای نوع D اتریش: برای اقامت حداقل ۹۱ روز تا حداکثر ۶ ماه صادر می‌شود.

اگر قصد اقامت بیش از ۶ ماه در اتریش را دارید، باید درخواست اجازه اقامت برای دانشجویان در اتریش را از سفارت یا کنسولگری اتریش در کشور خود بدهید. اجازه اقامت برای مقاصد تحصیلی به شما اجازه می دهد بیش از ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشید.

لازم است بدانید که شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سوئیس نیازی به ویزا ندارند. آن‌ها درصورت اقامت بیش از ۹۰ روز در اتریش، می‌توانند از مراجع مربوطه مجوز اقامت را دریافت کنند. اما سایر اتباع خارجی در صورت اقامت بیش از ۶ ماه باید قبل از ورود به اتریش پس از دریافت برگه پذیرش، برای مجوز اقامت دانشجویی درخواست نمایند. درخواست به اتریش ارسال می‌شود و شما باید در کشور محل اقامت منتظر نتیجه باشید (بنابراین درخواست باید حداقل ۳ تا ۶ ماه قبل از ورود به اتریش ارسال شود).

ظرف ۳ روز کاری پس از ورود به اتریش، شما باید در اداره ثبت در محل زندگی خود ثبت نام کنید.

مدارک لازم برای دریافت مجوز اقامت برای تحصیل در اتریش

مدارک لازم برای تحصیل در اتریش و دریافت مجوز اقامت شامل موارد زیر است:

۱) فرم درخواست مجوز اقامت تکمیل‌شده و امضاشده

۲) گذرنامه معتبر (باید برای کل مدت اقامت شما در اتریش معتبر باشد)

۳) عکس رنگی به‌اندازه گذرنامه

۴) شناسنامه

۵) گواهی سوء پیشینه کیفری

۶) بیمه درمانی برای دوره ورود به ابتدای تحصیل

۷) برگه پذیرش از موسسه آموزشی اتریش

۸) اثبات تمکن مالی کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی برای ۱۲ ماه به عنوان مثال دفترچه یا حساب پس‌انداز بانکی که در اتریش قابل دسترس باشد. این مبلغ در سال ۲۰۲۱  برای دانشجویان بالای ۲۴ سال ۱۰۰۰/۴۸ یورو در ماه است.

۹) اثبات محل اقامت مثل قرارداد اجاره، توافق‌نامه اقامت با سالن دانشجویی محل اقامت و یا برگه حق استفاده از خوابگاه. صدور اجازه اقامت منوط به پرداخت هزینه (۱۶۰ یورو) است که ممکن است هزینه‌های اضافی نیز اعمال شود. اگر با اقوام یا دوستان خود زندگی می‌کنید، یک قرارداد اقامت باید پر شود و همراه با برگه پذیرش ضمیمه شود.

ویزای همراه تحصیلی اتریش برای خانواده دانشجویان

امکان دریافت ویزای همراه برای همسر یا کودک زیر ۱۸ سال دانشجو در اتریش وجود دارد. برای دریافت این ویزا، باید درخواست جداگانه‌ای برای هر شخص ارسال شود. اثبات بیمه درمانی کافی، محل اقامت در اتریش و سند جداگانه‌ای که نشان‌دهنده تأمین مالی افراد برای اقامت در اتریش است، باید برای کل خانواده تهیه شود. این مبلغ ۱۵۷۸/۳۶  یورو در ماه برای زوج‌ها و ۱۵۴/۳۷  یورو در هر ماه برای هر کودک در سال ۲۰۲۱ است. لازم است بدانید که به اعضای خانواده مجوز کار در اتریش داده نمی‌شود.

بیمه درمانی دانشجویان در اتریش

دانشجویان پذیرفته‌شده در یک موسسه تحصیلات عالی، می‌توانند با یکی از شرکت‌های بیمه محلی قرارداد بیمه درمانی جامع ببندند. این بیمه فقط در اختیار شهروندان اتریشی و اتباع خارجی که اجازه اقامت در اتریش را دارند، قرار می‌گیرد. فرم‌های مربوط به این پوشش بیمه‌ای در دفاتر مربوط به صندوق بیمه درمانی منطقه‌ای و اتحادیه دانشجویی اتریش موجود است. حق بیمه این پوشش در حال حاضر (سال ۲۰۲۱) برای دانشجویان ۶۳/۴۴ یورو در هر ماه است. دانشجویان می‌توانند از خدمات پزشکی همه پزشکانی که با صندوق بیمه درمانی منطقه‌ای قرارداد دارند، استفاده کنند. دانشجویان شهروند سایر کشورهای اتحادیه اروپا که دارای بیمه درمانی معتبری در کشور خود هستند، به کارت بیمه سلامت اروپا نیاز دارند.

هزینه های تحصیل در اتریش

دانشگاه‌های دولتی اتریش، از شهروندان اتحادیه اروپا شهریه‌ای بابت تحصیل دریافت نمی‌کنند. اما سایر دانشجویان بین‌المللی ملزم به پرداخت شهریه به شرح زیر هستند:

  • هزینه هر ترم تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های هنر اتریش برای دانشجویان اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ۷۲۶/۷۲ یورو است. شهریه سایر مؤسسات آموزش عالی بسته به نوع موسسه متفاوت است.
  • شهریه هر ترم تحصیل در دانشگاه‌های غیردولتی اتریش برای آن دسته از اتباع خارج از اتحادیه اروپا که با عنوان اقامت دیگری غیر از دانشجویی اجازه اقامت در اتریش را دارند؛ ۳۶۳/۳۶ یورو است.
  • شهریه دانشگاه‌های خصوصی برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و غیراتحادیه اروپا بسته به رشته و مقطع از ۱۴۱۷۷  تا ۲۴۲۰۰  یورو در سال متفاوت است.

دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا درصورتی که تحصیل آن‌ها بیش از دو ترم از طول دوره تحصیلی ادامه یابد، از بابت هر ترم اضافی ۳۶۳/۳۶ یورو شهریه پرداخت می‌کنند.

کار حین تحصیل در اتریش

  • برای دانشجویانی که اتباع اتحادیه اروپا یا سوئیس هستند، مشروط بر رعایت مقررات مالی و بیمه ملی، هیچ محدودیتی در کار در اتریش ندارند.
  • دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای کار در اتریش نیاز به مجوز کار دارند. مجوز کار توسط کارفرما قبل از شروع کار دانشجو گرفته می‌شود. اجازه کار برای همه دانشجویان (رشته‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) حداکثر تا ۲۰ ساعت در هفته اعطا می‌شود. کار در زمینه علوم و تحقیقات یا بر اساس قرارداد کاری و خوداشتغالی که به موجب آن شما کاملاً استخدام نشده‌اید و باید خودتان هزینه مالیات بر درآمد و بیمه درمانی را پرداخت کنید؛ به مجوز احتیاج ندارد.

توجه داشته باشید کار شما نباید به تحصیل شما خدشه وارد کند. عدم رعایت این مقررات ممکن است منجر به اخراج از اتریش شود!

  • درصورتی که رشته تحصیلی شما یک دوره کارآموزی حرفه‌ای داشته باشد؛ شما به پروانه کار احتیاج ندارید اما کارفرمای شما باید حداقل دو هفته قبل از شروع کار، درخواستی را به اداره کاریابی اتریش و مقام مالیاتی ارسال کند. لطفاً توجه داشته باشید: کارآموزی در صورت تأیید اداره کاریابی اتریش شروع می‌شود.

برای ویزای تحصیلی اتریش می توانید

از کمک و تجربه های آژانس لاله گشت پارسه بهره مند شوید

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

راه های ارتباطی با ما :

تلگرام شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

اینستاگرام شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

تماس با شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

تماس با لاله گشت پارسه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید