ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه ( شرایط و مدارک آپدیت 2022 ) | لاله گشت پارسه | 02146138148

ترکیه ششمین مقصد محبوب گردشگران در سطح جهان به شمار می‌رود و طبق گزارش وب‌سایت Invest in Turkey در سال ۲۰۱۸ ترکیه ۴۶ میلیون نفر گردشگر به این کشور سفر کرده‌اند. از این‌رو، دولت ترکیه علاقه‌مند است تا بستر و امکانات مناسبی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کند و دانشجویان بیشتری را برای ویزای تحصیلی ترکیه در دانشگاه‌های این کشور جذب کند.ویزای تحصیلی ترکیه

تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی

تحصیلات‌ ابتدایی‌ (Ilk Ogertim) در کشور ترکیه‌ از هفت‌ سالگی‌ آغاز می‌شود و هشت‌ سال‌ ادامه‌ دارد. سپس‌ تحصیلات‌ دبیرستان‌ (Lise) شروع‌ می‌شود. مجموع‌ دوره‌ تحصیلات‌ ابتدایی و دبیرستانی‌ ۱۱ تا ۱۲ سال‌ است. دوره‌ دبیرستان‌ شامل‌ رشته‌های علوم‌ انسانی، ریاضی، فیزیک، فنی‌ و علوم‌ تجربی است. بعد از اتمام‌ دوره‌ ابتدایی می‌توان‌ تحصیلات‌ دبیرستانی‌ را در رشته‌های علوم‌ دینی و هنرستان‌های‌ صنعتی‌ نیز ادامه‌ داد که‌ طول‌ تحصیلات‌ در این‌ رشته‌ها معمولاً‌ ۱۲ سال‌ است. در پایان‌ دوره‌ دبیرستان‌ به‌ دانش‌آموزان‌ مدرک‌ دیپلم‌ (Lise Diplomasi) اعطا می‌شود.

‌تحصیلات‌ دانشگاهی‌

‌برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ کشور ترکیه‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و گذراندن‌ آزمون‌ سراسری‌ (کنکور) الزامی‌ است.آزمون‌ سراسری‌ برای‌ متقاضیان‌ خارجی‌ و محلی متفاوت‌ است‌ و برای خارجیان‌ به‌ زبان‌های ترکی‌ و انگلیسی‌ و برای مردم‌ ترکیه‌ به‌ زبان‌ ترکی‌ برگزار می‌شود. دروس‌ امتحانی‌ شامل‌ ریاضی، فیزیک، شیمی، معلومات‌ عمومی و هوش‌ است. پذیرش‌ دانشجو در دانشگاه‌ها نیز بر اساس‌ رتبه‌ داوطلبان در آزمون‌ سراسری صورت‌ می‌گیرد.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه با توجه به دانشگاه‌ها و رشته‌ها به زبان ترکی و انگلیسی است.

مدت و هزینه‌ی دوره‌‎های زبان آموزی ترکیه

هزینه دوره‌های زبان ترکی در کشور ترکیه به‌طور متوسط ۲۰۰ دلار در ماه است، متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه می‌توانند این دوره‌ها و آزمون مربوط را در ایران طی کنند.

ویزای تحصیلی ترکیهشهرهای دانشگاهی ترکیه

اغلب دانشگاه‌‌های مشهور و بزرگ ترکیه در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و آدانا قرار دارند. البته در سایر شهرها مانند اسکی‌شهر، اسپارتا و آنتالیا دانشگاه‌های معتبر پذیرای دانشجویان بین‌المللی هستند.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه‌های ترکیه

شهریه دانشگاه‌ها بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی)، شهر و رشته انتخابی متفاوت است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نسبتا ارزان‌تر است، ولی این مبلغ در دانشگاه‌های خصوصی ممکن است تا چند هزار دلار در سال نیز برسد.

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

هزینه‌های زندگی در ترکیه در مقایسه با سایر شهرهای اروپایی ارزان‌تر است. برای مثال، متوسط هزینه زندگی ماهانه زندگی دانشجویی در ترکیه در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار است که این هزینه شامل کرایه خوابگاه یا منزل، غذا، رفت و آمد و… است. البته این مبلغ با توجه به سبک زندگی هر فرد متغیر است. همچنین، مبلغ ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار نیز در هر نیم‌سال صرف خرید کتاب و پرداخت هزینه ثبت‌نام می‌شود.

شرایط سنی برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه

محدودیت سنی نسبت به دانشگاه‌های مختلف متغیر است. اما معمولا برای بیشتر دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی تا ۳۰ سال و برای مقاطع ارشد و دکتری، محدودیت سنی وجود ندارد.

تعطیلات پایان سال تحصیلی 

تعطیلات پایان سال تحصیلی بین ۳ تا ۴ ماه از اواخر ژوئن تا اواسط سپتامبر (اواخر خرداد تا اوایل مهر ماه) است.

آیا در تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌دهد؟

بله، بیشتر دانشگاه‌های ترکیه در ایام تعطیلات دانشگاهی محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌دهند.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در ترکیه

یکی از انواع بیمه درمانی در ترکیه بیمه دانشجویی است.جهت دریافت بیمه درمانی دانشجو موظف است تا سه ماه از تاریخ پذیرش در دانشگاه، به سازمان و مراکز تامین اجتماعی محل تحصیل مراجعه و برای دریافت بیمه اقدام کند. هزینه بیمه دانشجویی برابر یک سوم حقوق ۳۰ روز متوالی در این کشور است. البته برخی از دانشگاه‌های ترکیه خود دارای خدمات درمانی مناسبی هستند، که به‌صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

آب‌وهوای ترکیه

آب‌وهوای ترکیه تقریبا مانند آب‌وهوای ایران و با توجه به مناطق مختلف کشور متفاوت و دارای چهار فصل کامل است.ویزای تحصیلی ترکیه

اخذ ویزا برای والدین دانشجو

ورود اتباع ایرانی به کشور ترکیه به‌صورت مهمان یا گردشگر بدون ویزا است، یعنی هر ایرانی می‌تواند تا سه ماه در این کشور تردد کند و پس از ارائه مدارک لازم به پلیس، دوباره این اقامت را تمدید کند.

شرایط کار کردن دانشجو در طی تعطیلات دانشگاه

با داشتن ویزای دانشجویی در هر هفته می‌توان ۲۰ ساعت کار دانشجویی انجام داد.

عزیمت دانشجوی متاهل به‌همراه همسرش

با توجه به اعتبار دانشجو، همسر وی نیز می‌تواند به‌همراه وی در ترکیه اقامت کند

 

برای ویزای تحصیلی ترکیه ( شرایط و مدارک آپدیت 2022 ) می توانید

از کمک و تجربه های آژانس لاله گشت پارسه بهره مند شوید

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید

راه های ارتباطی با ما :

تلگرام شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

اینستاگرام شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

تماس با شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

تماس با لاله گشت پارسه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.