ویزای تحصیلی بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک ( شرایط و مدارک آپدیت 2022 ) | لاله گشت پارسه | 02146138148

کشور بلژیک یکی از کشورهای قاره اروپا است که وضعيت اقتصادی و سياسی باثباتی دارد و از امن‌ترين کشورهای جهان محسوب می‌شود. بروکسل، پايتخت بلژيک، مقر اصلی اتحاديه اروپا و بسياری از سازمان‌های بين‌المللی است. از طرفی، هزينه تحصيل و زندگی در بلژيک نيز پايين‌تر از برخی کشورهای اروپايی است. این عوامل باعث شده‌اند تا بلژیک به یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در خارج تبدیل شود.

ویزای تحصیلی بلژیکزبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

تحصیلات دانشگاهی در بلژیک با توجه به زبان آموزش به دو دسته تقسیم می‌شود: دانشگاه‌هایی که در آن به زبان هلندی تدریس می‌شود و دانشگاه‌های فرانسوی زبان. به غیر از فرانسوی و هلندی، آلمانی هم از زبان های رسمی این کشور است، هرچند که درصد کمی از جمعیت این کشور به این زبان صحبت می‌کنند. با اینکه در بیشتر دانشگاه‌های بلژیک به زبان‌های فرانسوی و هلندی آموزش داده می‌شود، ولی زبان تدریس در اغلب رشته های مقطع دکتری انگلیسی است.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

دانشگاه‌های بلژیک شهریه‌های متفاوتی را بر مبنای منطقه‌ای که در آن قرار دارند، از دانشجویان دریافت می‌کنند. به‌طور کلی، بلژیک به سه منطقه جامعه فلامان، جامعه فرانسوی و جامعه آلمانی تقسیم می‌شود و اغلب دانشگاه‌های این مناطق شهریه‌ای بیش از ۸۳۵ یورو در سال از دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا دریافت نمی‌کنند.

دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل به بلژیک می‌آیند، شهریه‌ای مطابق با دستورالعمل‌های ARES (اداره پژوهش و تحصیلات تکمیلی) پرداخت می‌کنند. اما در هر صورت شهریه دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نباید بیش از ۵ برابر شهریه‌های عادی (۴۱۷۵ یورو) باشد.

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

هزینه‌های زندگی در بلژیک بسته به شهری که دانشجو در آن زندگی می‌کند، متفاوت است. برای مثال، بروکسل، پایتخت بلژیک، گران‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود. هزینه ماهیانه زندگی در شهرهای دانشجویی بلژیک به طور متوسط از قرار زیر است:

  • آنتورپ: حدود ۸۵۰ یورو
  • بروکسل و گنت: بین ۸۰۰ تا ۹۵۰ یورو
  • لون: ۷۲۰ تا ۸۲۰ یورو
  • لیژ: بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ یورو

محدودیت سنی برای تحصیل در بلژیک

محدودیت سنی خاصی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های بلژیک وجود ندارد.

ویزای تحصیلی بلژیکبورسیه تحصیلی دانشگاه‌های بلژیک

امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل ر دانشگاه‌های بلژیک وجود دارد. این بورسیه‌ها توسط برخی از دانشگاه‌ها، دولت (Master Mind Scholarships)، اداره پژوهش و تحصیلات تکمیلی (ویژه دانشجویان کشورهای در حال توسعه) و سایر آژانس‌ها و سازمان‌ها (مانند Erasmus Mundus Scholarships) در بلژیک ارائه می‌شود.

تعطیلات پایان سال تحصیلی

دانشگاه‌های بلژیک ترم اول را از هفته سوم سپتامبر آغاز می‌کنند و هیچ تعطیلات پاییزی وجود ندارد. همچنین، شروع کار کالج‌ها یک هفته زودتر و از هفته دوم ماه سپتامبر است که این وقفه یک‌ هفته‌ای به تعطیلات پاییزی اختصاص دارد. پس‌ از این دوره تعطیلات کریسمس آغاز می‌شود که دانشجویان از آن برای آماده شدن در امتحانات استفاده می‌کنند. پس از برگزاری امتحانات به دانشجویان یک هفته تعطیلات داده می‌شود که به تعطیلات بین‌ ترمی شناخته می‌شود.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در بلژیک

بیمه سلامت برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا جهت استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی کشور بلژیک اجباری است و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید کارت سلامت داشته باشند. هزینه‌ای که هر دانشجو برای سه ماه باید پرداخت نماید ۵۰ یورو است.

آب و هوای بلژیک

آب و هوای بلژیک معتدل است و شباهت بسیاری به آب و هوای جنوب کشور انگلیس دارد. از این‌رو، بلژیک همواره دارای آسمانی صاف و تمیز است. تپه‌های موجود در قسمت مناطق شرقی بلژیک به دلیل بارش و رطوبت بالا و همچنین هوای سرد اغلب در بهار و تابستان سرسبز بوده و دارای طبیعت رؤیایی و چشم‌نوازی هستند. اغلب تپه‌ها در شرایط آب و هوای بلژیک به‌خصوص در فصل زمستان پوشیده از برف است و در فصل تابستان و بهار با گل‌ها و درختان سرسبز زیبا پوشیده شده‌اند.

کار و ویزای دانشجویی در بلژیک

دانشجویان خارجی که شهروندکشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا (EU) یا کشورهای ناحیه‌ی اقتصادی اروپا (EEA) نیستند، برای تحصیل در بلژیک نیاز به ویزای دانشجویی دانشجویی دارند. نکته قابل توجه اینکه بلژیک یکی از اعضای پیمان شینگن است و ویزای دانشجویی بلژیک نیز از زیرمجموعه‌‌های ویزای شینگن محسوب می‌شود.

ویزا تحصیلی بلژیک به دو صورت کوتاه مدت (تا ۹۰ روز) و بلند مدت (بیش از ۹۰ روز) قابل درخواست است. به منظور ادامه تحصیلات آکادمیک در بلژیک متقاضیان باید برای ویزای بلند مدت (D) از طریق سفارت بلژیک در تهران اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای این نوع ویزا به شرح زیر است:

۱. فرم تکمیل شده ویزا

۲. پاسپورت که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد

۳. نتیجه ثبت نام دانشجوی عادی (دانشجویان آزاد یا دوره های خاص شامل این نوع ویزا نمی‌شود)؛ این مدرک در سه حالت مورد قبول است:

  • برگه ثبت نام
  • برگه پذیرش
  • برگه ثبت نام در آزمون ورودی

۴. منابع مالی کافی: منبع مالی نظیر حساب بانکی که ماهانه ۶۳۱ یورو را نشان داده باشد.

۵. مدارک پزشکی دال بر نداشتن بیماری‌هایی که سلامت جامعه را به مخاطره اندازد.

۶. نامه عدم سوء پیشینه برای متقاضیان بالای ۲۱ سال

۷. مدارک تحصیلی

۸. Support letter و مدارکی که دوره مورد نظر را تشریح نماید

۹. مدرک زبان مرتبط با زبان دوره تحصیلی

نکته: تمامی مدارکی که به زبان فارسی ارائه می‌شوند، باید پس از ترجمه به تایید سفارت نیز برسد.

در نهایت تمام مدارک ارسال شده به سفارت یا کنسولگری به اداره ای به نام Aliens Office ارسال می‌شوند تا تصمیم نهایی گرفته شود.

ویزای تحصیلی بلژیکاخذ ویزا برای والدین یا همسر دانشجو

طبق قوانین بلژیک امکان همزمان اخذ ویزا برای دانشجوی بورسیه و همسر و فرزندان وجود ندارد، مگر اینکه همسر نیز دارای پذیرش دانشجویی باشد. دانشجو می‌تواند پس از سفر به بلژیک برای درخواست ویزای همسر اقدام کند.

شرایط کار دانشجویی

دانشجویان خارجی که در حال تحصیل در بلژیک هستند، مجوز کار نوع C را دارند که به آن‌ها این اجازه را می‌دهد تا در مقطع لیسانس ۱۰ ساعت در هفته، در مقطع فوق لیسانس ۲۰ ساعت در هفته و در مقطع دکترا ۳۰ ساعت در هفته بتوانند کار کنند. البته در هنگام تعطیلات مدارس و دانشگاه‌ها، دانشجویان خارجی برای کار کردن نیازی به مجوز کار ندارند.

برای ویزای تحصیلی بلژیک ( شرایط و مدارک آپدیت 2022 ) می توانید

از کمک و تجربه های آژانس لاله گشت پارسه بهره مند شوید

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید

راه های ارتباطی با ما :

تلگرام شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

اینستاگرام شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

تماس با شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی لاله گشت پارسه

تماس با لاله گشت پارسه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.